Оркестър и хор на Държавна опера Стара Загора
На Старозагорска сцена първата премиера на Набуко е на 17 май 1967 г. с диригент Веселин Ненов, режисьор Стоян Велев и художник Петър Русков. Диригент на хора е била Богдана Попова.Това е и първата постановка на тази опера извън столицата. Следват премиери през 1982, 1995, 1997 и 2001 г. Най-новата реализация на този спектакъл се случва през 2011 г. Подготвя през пролетта на 2011 специално за гастрол в Белгия и Холандия, с постановъчен екип: режисьор- Анете Лайстеншнайдер, декор и костюми- Павел Добжицки, художник на костюмите- Марит ван дер Бургт, сценична пластика – Алида Бонева.Диригент е Алесандро Санджорджи. 25 спектакъла са изиграни при изключителен успех в най-големите градове на тези държави.Хорът, оркестърът и солистите ни са бурно и многократно аплодирани. Специално за сцената на Старозагорска опера е направена художествена адаптация от Борис Стойнов. И така на 1 ноември 2011 г. е най-новата премиера на операта Набуко в Стара Загора. Представленията се играят със субтитри на български език.
Съдържание
Първо действие: Йерусалим
В Храма на Йерусалим
Евреите са победени и Набуко се готви да влезе в Йерусалим. Върховният свещенник Захария дава кураж на хората си да не се отчайват, а да се уповават на Бог (D’Egitto là su i lidi). Те все още имат шанс да уговорят мир, защото имат за заложница Фенена, по-младата дъщеря на Набуко (Come notte a sol fulgente). Захария поверява Фенена на Измаил, племенник на царя на Йерусалим и бивш пратеник във Вавилон. През времето когато той е пребивавал там е бил спасен от затвора от Фенена, в която е влюбен. Двамата тайно се обичат. Заради това, когато остават насаме, той я увещава да избяга и да не рискува живота си. В това време в храма нахлува по-голямата дъщеря на Набуко - Абигайл - придружавана от войници. Тя също е влюбена в Измаил. Откривайки го заедно със сестра си, Абигайл го заплашва - ако той не изостави Фенена, то тя ще я обвини в измяна към Вавилон. Пристига и самият Набуко (Viva Nabucco). Захария му се противопоставя, заплашвайки да убие Фенена с нож. Измаил се намесва за да я спаси. В отговор на дързостта на свещеника Набуко нарежда да разрушат храма, а евреите проклинат Измаил като предател за това, че защитава живота на една не-еврейка.
Второ действие: Неверникът
Сцена 1: Дворецът на Вавилон
Набуко е далеч по военни дела и е оставил Фенена за регент. Абигайл се дразни от това, че той е оставил по-малката си дъщеря да управлява и е пренебрегнал нея. На всичко отгоре Фенена е получила и Измаил. Ровейки се в царските документи Абигайл намира папирус доказващ, че тя не е истинска дъщеря на Набуко, а робиня (Anch’io dischiuso un giorno). Върховния жрец на Баал, придружен от маговете донасят на Абигайл новината, че Фенена е освободила пленените евреи. Не им се харесва факта, че Фенена залита към чужда вяра, защото по този начин ще загубят властта си. Те и предлагат да пуснат слух, че Набуко е умрял в битка, да затворят Фенена и да поставят Абигайл на трона. Абигайл е доволна от замисъла. Така тя ще може да отмъсти на “сестра” си за това, че и е отнела царството и Измаил.(Salgo già del trono aurato)
Сцена 2: Зала в двореца на Вавилон
Захария очаква Фенена.Тя се е покръстила в еврейската религия, за да може да спаси Измаил, който е бил заплашен със смърт заради предателството си. Спасявайки, обаче една еврейка, той не е извършил предателство. Обявено е, че царя на Вавилон е мъртъв и Абигайл и висшите жреци на Баал изискват короната от Фенена. Неочаквано се появява Набуко подигравайки се както на еврейския бог така и на Баал, които смята че е победил. Той провъзгласява себе си за бог. Когато Захария му се противопоставя, Набуко нарежда да убият всички евреи. Фенена заявява, че ще сподели съдбата им, защото вече е една от тях. Набуко продължава да твърди, че вече не е цар а бог (Non son piu re, son dio), Набуко е ударен от мълния и губи разсъдъка си. Короната пада от главата му и в суматохата е заграбена от Абигайл.
Трето действие: Предсказанието
Сцена 1: Висящите градини на Вавилон
Върховния жрец на Баал дава на Абигайл да подпише декрет за смъртта на евреите и Фенена. Тя обаче не иска да цапа ръцете си с кръв и изнудва Набуко, който е със замъглен разсъдък и незнае какво прави да подпише документа. Той обаче в моменти на проблясък иска Фенена да бъде пощадена. Заявява на Абигайл, че тя не му е истинска дъщеря, а робиня. Това ядосва Абигайл и тя демонстративно унищожава документа свидетелстващ за нейният истински произход. Разбирайки, че сега е затворник Набуко пада на колене и се моли за живота на дъщеря се Фенена. Абигайл тържествува. Робинята е сега господарка.
Сцена 2: Бреговете на река Ефрат
Евреите копнеят за родината си (Va pensiero, sull’ali dorate). Захария отново ги призовава да имат вяра. Бог ще разруши Вавилон.
Четвърто действие: Разрушеният идол
Сцена 1: Двореца на Вавилон
Набуко се събужда с възстановен разум и сили. Той вижда през прозореца на килията си Фенена и евреите, водени на смърт. Молейки прошка от Бога, той обещава, че ще построи на ново храма в Йерусалим и ще следва истинската вяра (Dio di Giuda). Като в отговор на молбата му пристигат негови верни войници и го измъкват от килията му. Той тръгва да накаже предателите и да спаси Фенена и евреите от смърт (O prodi miei, seguitemi).
Сцена 2: Висящите градини на Вавилон
Докато евреите и Фенена се приготвят за смъртта си (O dischius’è il firmamento) на жертвения олтар на Баал, Набуко пристига с меч в ръка. По негова команда идола на Баал е разрушен на парчета. Набуко освобождава евреите и им казва, че ще издигне нов храм на техният бог. Пристига Абигайл. Виждайки събитията тя е погълнала отрова и е дошла да иска прошка от Фенена преди смъртта си. Захария провъзгласява Набуко за слуга на Господ и цар на царете.
Сълза и Смях
Билети за Младежки театър
Ново! Билети за Театър Българска Армия
Билети за Куклен Театър София
Билети за Театър Сфумато
Ново! Билети за Desta production
Билети за Театър София
Билети за YALTA ART ROOM
Билети за City Mark Art Centre
Билети за Театър "Ателие 313" - София
Билети за МГТ "Зад канала"
Билети за Креди Арте
Билети за Театър Възраждане