Участват още: Антоанета Петрова - докторант на НБУ и преподавател в програма „Театър“, Марина Мозжухина, Василия Дребова, Стойка Стефанова, Емилия Луканова, Петя Арнаудова, Василена Димитрова, студенти в програма „Театър“ на НБУ
Пом. режисьор: Катерина Христова - студент магистърска програма НБУ,
Асистент по костюми: Петя Арнаудова - студент програма „Театър“ и „Моден дизайн“
Ето какво споделя с нас за спектакъла проф. Цветана Манева:
След преустановяването живота на спектакъла „Домът на Бернарда Алба“ на камерна сцена на Народен театър в мен остана желанието за продължаването му. Цялостната структура на представлението и елегантността, с която то протича във времето, бяха в основата на мотивите ми да продължа работа не само по този текст, а точно по този спектакъл. Така се стигна до инициативата да продължим живота на спектакъла, създавайки негови варианти със студенти IV курс в програма „Театър“ на НБУ. Това разви моето сътрудничество с доц. Възкресия Вихърова - режисьор на спектакъла, вече и на педагогическото равнище. Сега представяме на вниманието на публиката нашето „трето издание“.
Ето какво допълва към това доц. В. Вихърова:
Именно тази съвместна работа на преподаватели и студенти в изграждането на спектакъл се превърна в своеобразен патент на педагогическата практика по театър в НБУ. Студентите получават уникалната възможност да развиват учебния си процес в непосредствената реална практика с емблематични фигури на българската театрална сцена. Този вид работа за мен крие голяма доза предизвикателство във факта, че често режисьорът трябва да отстъпи и даде предимство на педагога. Така се получава процес изцяло обърнат към студента и подчинен на идеята за неговото представяне на театралния пазар.
За спектакъла:
Като реплика на култовия спектакъл от репертоара на Народен театър Иван Вазов той остава изцяло верен на основната концепция - преместване на времето на събитията в драматургичния текст в контекста на 60-те години на 20-ти век. Целта на този похват е да изправи цялата житейска философия на “Sweet 60-ies” срещу зашеметяващата мощ на испанската традиция за задължителен 8-годишен траур след загубата на близък в семейството. Именно в тази битка се съдържа виталността на сценичното действие и механизмите за прегрупиране на действащите лица в различни конфигурации и създаването на чести трагикомични ситуации.
Изказваме специална благодарност на композитора Асен Аврамов и на ръководството на Народен театър „Иван Вазов“.
Спектакълът се включва във втората част на кампанията „Открий театъра“ – вход достъпен за хора с различни възможности“.
През 2011 г. в първата част на кампанията отново от НБУ тръгна инициатива, която успешно обиколи цялата страна. Студенти и преподаватели играха заедно на едни от най-големите сцени в България с цел да се развият партньорски отношения между културни институции, общини, бизнес среди и фокусиране на общественото внимание върху осигуряването на достъп до театралните зали за хора с различни възможности.
Сълза и Смях
Билети за Младежки театър
Ново! Билети за Театър Българска Армия
Билети за Куклен Театър София
Билети за Театър Сфумато
Ново! Билети за Desta production
Билети за Театър София
Билети за YALTA ART ROOM
Билети за City Mark Art Centre
Билети за Театър "Ателие 313" - София
Билети за МГТ "Зад канала"
Билети за Креди Арте
Билети за Театър Възраждане